KLASY POLICYJNE
Klasy policyjne w Liceum Ogólnokształcącym w Tyczynie funkcjonują od 2005 roku w ramach współpracy szkoły z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Uczniowie kończący naukę otrzymują zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach z edukacji policyjnej oraz dodatkowe punkty ułatwiające pozytywne przejście procedury rekrutacyjnej do służby w Policji. O przyjęcie do pracy w Policji mogą ubiegać się już po zakończeniu szkoły, mogą też podjąć studia lub naukę w szkołach policealnych.
Uczniowie klas policyjnych realizują ponad 200 godzin zajęć edukacji policyjnej prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji. Lekcje te odbywają się w każdy czwartek. Prowadzący zajęcia przybliżają uczniom elementy szkolenia zawodowego policjantów oraz wiele aspektów służby w Policji. Tematyka obejmuje m.in. prawo karne, pracę dochodzeniową i śledczą, kryminalistykę, prewencję, środki przymusu bezpośredniego, techniki samoobrony, pierwszą pomoc, ruch drogowy. Uczniowie uczestniczą również w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez Policjantów z różnych jednostek oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych i pracowników wymiaru sprawiedliwości. Lekcje realizowane w szkole uzupełniane są przez dodatkowe zajęcia pozaszkolne. Większość z tych zajęć odbywa się dzięki współpracy szkoły z Policją, innymi służbami mundurowymi, uczelniami wyższymi oraz wieloma instytucjami, które wśród swoich zadań mają m.in. zapewnianie bezpieczeństwa wewnętrznego.
- Zajęcia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – tematyka wykładów prowadzonych przez funkcjonariuszy poszczególnych wydziałów obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu ruchu drogowego, prewencji, cyberprzestępczości oraz kryminalistyki. Uczniowie zapoznają się również z zasadami przyjęć do służby w Policji oraz otrzymują wskazówki, jak najlepiej przygotować się do egzaminów.
- Zajęcia w Oddziale Prewencji w Zaczerniu – uczniowie zapoznają się z zadaniami wykonywanymi przez funkcjonariuszy pionu prewencji oraz z bronią i sprzętem, w który są wyposażeni; mają możliwość obejrzeć samochody i pojazdy specjalistyczne Policji, a także policyjną strzelnicę. Dodatkową atrakcją jest spotkanie z policjantami – antyterrorystami oraz pokaz szkolenia policyjnych psów.
- Zajęcia w Policyjnej Izbie Dziecka – zajęcia składają się z dwóch części: zapoznanie z funkcjonowaniem tej instytucji oraz wykłady z zakresu przestępczości i odpowiedzialności karnej nieletnich.
- Zajęcia w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie - udział w rozprawach, zapoznanie z zasadami postępowania sądowego i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Polsce, spotkania z sędziami, adwokatami i prokuratorami, którzy opowiadają o swojej pracy.
- Wyjazd do Szkoły Policji w Katowicach – uczniowie zapoznają się z funkcjonowaniem szkoły policji oraz przebiegiem szkolenia podstawowego policjantów, mają możliwość uczestniczyć w zajęciach dla policjantów; biorą także udział w specjalnych wykładach i ćwiczeniach m.in. z zakresu kryminalistyki, interwencji policyjnych, posługiwania się bronią palną, ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy.
- Wyjazd do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – uczniowie zapoznają się z funkcjonowaniem tej uczelni oraz uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez jej wykładowców (w programie m.in. zajęcia w Policyjnym Centrum Analityczno – Badawczym: pracownia antynarkotykowa, pracownia analizy strategicznej, pracownia analizy kryminalnej i pracownia ds. zwalczania cyberprzestępczości). Zajęcia teoretyczne uzupełniają pokazy na strzelnicy oraz ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy.
- Wyjazd do Komendy Głównej Policji w Warszawie – uczniowie zapoznają się z zadaniami i bieżącymi działaniami realizowanymi przez tę jednostkę, biorą udział w zajęciach na temat przestępczości w Polsce, uczestniczą w spotkaniach z rzecznikiem Komendy Głównej Policji.
- Szkolenie strzeleckie – składające się z części teoretycznej, w czasie której uczniowie zapoznają się z zasadami posługiwania się bronią palną oraz części praktycznej – strzelanie pod opieką instruktorów z broni krótkiej i długiej.
- Zajęcia organizowane w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołą Wyższą - uczniowie uczestniczą w wykładach i warsztatach z zakresu kryminalistyki i kryminologii oraz biorą udział w Akademii Bezpieczeństwa.